Co to jest Kubernetes i jakie możliwości oferuje?

Co to jest Kubernetes i jakie możliwości oferuje?

Kubernetes to znana platforma typu open-source, która oferuje szerokie możliwości w zakresie orkiestracji kontenerów. Korzystając z Kubernetes można zarządzać aplikacjami zbudowanymi z wielu kontenerów. Specjaliści wskazują, że dzięki Kubernetes administrowanie i tworzenie aplikacji jest nieporównanie łatwiejsze i wygodniejsze. Czym dokładnie jest Kubernetes i jakie możliwości oferuje to narzędzie? Wyjaśniamy to w poniższym poradniku.

Do czego służy Kubernetes?

Właściciele serwisów internetowych i aplikacji muszą dbać o to, by oferowane przez nich usługi były dostępne przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Dla użytkowników dostępność usług jest niezwykle istotna. Z tego względu właściciele serwisów muszą podejmować szereg działań, które zagwarantują, iż dostęp do serwisów będzie na optymalnym poziomie.

Wykorzystując kontenery można przygotować oprogramowanie w taki sposób, aby wprowadzanie aktualizacji nie wywoływało jakichkolwiek przerw technicznych. Doskonałym narzędziem w tym zakresie jest Kubernetes. Oprogramowanie to umożliwia uruchamianie aplikacji w kontenerach zawsze tam, gdzie potrzebujemy, aby znajdować potrzebne zasoby i narzędzia do pracy. Warto nadmienić, że Kubernetes to oprogramowanie, które można działać w środowiskach produkcyjnych i jest to oprogramowanie otwarte (licencja open-source). Za jego stworzenie odpowiadali doświadczeni specjaliści Google, którzy mają szeroką wiedze w zakresie zarządzania kontenerami.

Działanie Kubernetes w praktyce

Kubernetes wykorzystuje się do orkiestracji kontenerów. Narzędzie umożliwia wdrażanie i zarządzanie aplikacjami wielokontenerowymi w skali. Program może być używany jednocześnie z dowolnie wybranym systemem kontenerowym. Ważne jest to, by był on zgodny ze standardami Open Container Initiative (OCI) dla formatów obrazów kontenerów i systemów uruchomieniowych. W związku z tym, iż Kubernetes to oprogramowanie otwartoźródłowe, każda zainteresowana osoba może korzystać z jego możliwości i uruchamiać kontenery – zarówno lokalnie jak i w chmurze publicznej.

Kubernetes Service od OVHcloud

Popularna w branży firma OVHcloud stworzyła Kubernetes service Managed. Jes to Kubernetes wzbogacone o dodatkowe dyski i mechanizmy równoważenia. OVHcloud dba także o rozwój, hostng oraz utrzymywanie wszystkich komponentów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania systemu Kubernetes.